9. den, prohlídka Phnom-Penhu

Zobraz fotoalbum...    Zpět...

16.3.2008, neděle, prohlídka Phnom-Penhu

První menší nepříjemnost na nás čeká již po probuzení. Aleš nám oznamuje, že v noci ucpal hajzlik, tudíž není vůbec k použití. No nic, ještě že vedlejší pokoj není obsazený :-). Nechává galantně na Zuzce, aby to oznámila na recepci, snad s tím do večera něco provedou...

Po výborné snídani, tenoučkých nudličkách hovězího masa obaleného v koření (příloha samozřejmě rýže), vyrážíme dál do města. Jdeme směrem k chrámu, doporučenému v LP. Jeho špička je vidět už zdáli. Nejen chrám, ale i jeho okolí, vypadá opravdu nádherně. Směs palem, stromů, hodiny z barevných květin, spousta místních, ale i turistů, nejen to tvoří jeho příjemné okolí. V úmorném vedru vystoupáme po schodech přímo k chrámu a zkouknem ho i zevnitř. Jako všude je vstup pouze bez bot, spousta soch a sošek budhů, zapálené vonné tyčinky, několik modlících se... Venku pak stojí místní Kambodžani vedle klecí s ptáky. Turista, samozřejmě za poplatek, může vybraného pustit na svobodu.

Po prohlídce si ve stínu dáváme pauzu a pozorujeme slona, na kterém se sem tam sveze nějaký turista. Také nás zaujali místní mladíci, kteří si tu kopou jakýmsi předmětem, který nesmí spadnout na zem. Tvoří ho ptačí brko a na konci má pružinu, zajímavý předmět :-). Je na ně zajímavý pohled, ale tohle rozhodně chce trénink.

Procházíme se městem, názvy ulic jsou tu pro nás naprosto nesrozumitelné, narozdíl od Vietnamu zde nepoužívají latinku. Vedro je ubíjející, umocňují ho rozpálené asfaltové silnice, chvíli co chvíli někde kupujeme vodu. Aleš se jednou nechá zlákat kolou, jaké překvapení, když mu jí místní slečinka přelije z láhve do igelitového sáčku a zapíchne do něj brčko :-).

Zaplatíme si tuk-tuka a vyjedeme k další doporučované památce, Choeung Ek, známé spíš jako Killing Fields. Asi 15 km za městem. Krásně nás při cestě ovívá vítr, moc příjemné. I mimo město vidíme podél silnice spoustu krámků, restaurací, dílniček, mraky místních dětiček, které pobíhají po silnicích, v dáli pak jedno rýžové pole vedle druhého. I tady jako dopravní prostředek slouží nejčastěji motorka nebo kolo, auto potkáváme vyjímečně. Když už ano, jde většinou o nákladní, na jeho korbě je pak třeba 20 místních. Občas sedávají nebo postávají i na střechách autobusů...

Tohle místo zrovna skvělé pocity nezanechává. U vchodu žebrá o peníze jedna z obětí desítek tisíc min, kterými je Kambodža stále ještě pokryta. Přišel o nohu... Choeung Ek byl vyhlazovací tábor z doby Pol Potova komunistického režimu. V letech 1975-1978 tu bylo zabito kolem 17 000 lidí. Aby se ušetřila munice, byli většinou ubiti k smrti. Na památku těmto obětem byl roku 1988 postaven uprostřed pozůstatků odkrytých masových hrobů pomník. Za jeho prosklenými stěnami je vidět na 8 tisíc lebek, které jsou srovnáný podle věku a pohlaví.

Tuk-tukem se vrácíme zpět do Phom-Penu. Navštěvujem obrovskou tržnici, zvanou Ruský trh. Sehnat se tu opět dá snad všechno, od hodinek, přes jídlo, drogerii až po oblečení. Uvnitř obrovské budovy je spousta stánků, jeden vedle druhého, krok co krok na mě někdo haleká, ať si u něj něco koupím, samozřejmě zrovna on má vše nejlevnější a nejkvalitnější, ti odvážnější mě rovnou chytnou za ruku :-). To vše doplňuje atmosféra zvláštního jazyka, vůně kafe, čaje... Kupuju si tu na památku dvě trička, po chvíli smlouvání jedno za dolar, druhé za dva... Pak navštěvujeme další z místních chrámů, posedíme a vydáváme se podél řeky Tonhle Sap. Kousek od jejích břehů se vedle muzea rozprostírá překrásný Královský palác, oficiální residence Kambodžského krále Norodoma Sihanouka. Dnes však bohužel prohlídka není kvůli návštěvě možná, necháme ji tedy na zítra.

Už je pozdě odpoledne, myslím, že prodnešek máme hotovo. Zastavuju se v místní internetové kavárně, zazálohuju si fotky z foťáku na flashku (rychlost je opravdu šílená), na osmý pokus posílám do Čech nějaký ten email, že jsem živ a zdráv, a vracim se za Zuzkou a Alešem na hotel. Na chodbě nechala obsluha Alešovi nářadíčko, kdyby náhodou znovu ucpal záchod :-).

Po sprše jdeme opět ven, to už za tmy. Jen tak bez cíle se procházíme a hledáme, kde si dáme něco dobrého k večeři. U jednoho z milionu stánků s jídlem nás zaujme prazvláštní kořeněné mleté maso, napíchané na špejlích, které se dává na gril. Netušíme původ tohoto masa, což je možná lepší nevědět, a obědnáváme si s Alešem každý dvě. S rozpečenou bagetou to je vynikající a překvapivě i vydatná večeře.

Po večeři a procházce se vrácíme do hotelu, v hotelové restauraci venku popíjím kolu. Povídáme si nejen spolu, ale i s majitelem hotelu, angličanem, který v Anglii vše prodal a usídlil se v Kambodže. Pak si zahrajem karty, k naší velké radosti zpravidla prohrává Aleš. Kolem ostatních hostů se motají mladá, hezká, Kambodžská děvčata. Baví se s nimi, sedají si jim na klín... Asi když u nás viděly Zuzku, tak nás s nabídkou svých služeb neotravují :-).


Phnom-Penh-prodavacka orechu

Phnom-Penh-popijeni kokosoveho mleka

Phnom-Penh-kvetinove hodiny, chram

Phnom-Penh-kvetinove hodiny, chram

Phnom-Penh-chram

Phnom-Penh-u chramu

Phnom-Penh-chram

Phnom-Penh-chram

Phnom-Penh-slon

Phnom-Penh-mistni hra

Phnom-Penh-pomnik

cesta ke Choeung Ek

Choeung Ek-pomnik

Choeung Ek-pomnik

Choeung Ek-pomnik

Choeung Ek-lebky popravenych

Choeung Ek-mistni cedule

cesta zpet do Phnom-Penhu

cesta zpet do Phnom-Penhu-preprava dreva

cesta zpet do Phnom-Penhu-preprava nakladu

Phnom-Penh-slecny na motorkach

Phnom-Penh-Rusky market

Phnom-Penh-smazene nudle se zeleninou a vejcem

Phnom-Penh-komplex Kralovskeho palace

Phnom-Penh-komplex Kralovskeho palace

Phnom-Penh-komplex Kralovskeho palace-kocka

Phnom-Penh-komplex Kralovskeho palace

Phnom-Penh-Ales v hotelu s nacinim na cisteni ucpaneho zachodu

Phnom-Penh-lisovani stavy z cukrove trtiny

Phnom-Penh-popijeni cukrove trtiny

Phnom-Penh-grilovane masove tycinky s bagetou

Phnom-Penh-odpocinek na hotelu

Phnom-Penh-odpocinek na hotelu